Як написати забійний сценарій?
Напевно у кожного є в запасі з десяток цікавих історій, якими можна з задоволенням поділитися з оточуючими, але не кожен може піднести історію так, щоб слухач по-справжньому захопився нею. Чари занурення в сюжет читача, слухача, глядача починається, коли автор вкладає в свій сценарій частинку своєї душі, приправляє його емоціями і закручує в химерні мережива непередбачуваних подій. Комедія або драма, кримінальний бойовик, мила історія любові чи навіть рекламний ролик – кожна тематика може бути цікавою по-своєму, але в чому криється секрет шедеврального сценарію?
КРОК ПЕРШИЙ: ІДЕЯ
написання сценарію
Перед тим, як приступити до роботи над текстом, необхідно ретельно продумати ідею майбутнього проекту. У чому буде полягати її фішка, початок, розвиток дії, кульмінація, яким повинен бути фінал, завершений або відкритий, що дає можливість аудиторії подумати і зробити свої висновки – всі ці аспекти необхідно пропрацювати ретельно.
Наступним етапом, виберіть стиль написання:
класичний,
напружений, відповідний для драми,
простий, розмовний стиль.
Зробити правильний вибір вам допоможе вивчення потреб аудиторії, на яку спрямований ваш проект. Це – люди старшого віку? Тоді будьте вдумливі і розважливі, дайте людям їжу для розуму, можливість поміркувати, поностальгувати, говорите зрозумілою для них мовою. Хочете захопити молодь? Вивчіть модні напрями, інтереси сучасної молоді, включіть в текст сленгові мовні звороти, будьте одночасно «своїм хлопцем» і «наставником», авторитетом, здатним в доступній, зрозумілій і цікавій формі донести до молодих людей прості істини, сенс добра.
Якщо вам вдасться поєднувати правильний підхід і смислове навантаження, ви зможете з гордістю видихнути «я зробив це!» І потрапите в число затребуваних, популярних, шанованих сценаристів.
КРОК ДРУГИЙ: ФОРМАТ
Визначилися зі стилем та ідеєю? Чудово! Тепер приступайте до вибору тимчасових рамок і формату. На даний момент формати скриптів діляться на дві категорії:
табличний;
Діалоговий.
Кожен має свої особливості, тонкощі, плюси і мінуси, але і той, і інший повинен являти собою досконалу, завершену, логічно осмислену ідею, розписану «від» і «до», щоб після, коли текст буде відданий для озвучення в продакшн студію, він не викликав спірних моментів у акторів і дикторів.
Табличний вигляд скрипта, як правило, використовується для озвучення рекламних, навчальних та інших роликів. Він містить докладний опис зміни сцен, логічні наголоси, паузи, моменти, які потрібно виділити інтонаційно і інші умови. Діалоговий спрямований на розкриття емоційної сторони спілкування персонажів. Крім того, необхідно продумати, як буде звучати закадровий голос, прописати кожну дію і не забути про фонову музику, яка підкреслить ту чи іншу сцену.
ЦЕ ВАЖЛИВО, ЯК ДЛЯ СЕРЙОЗНОЇ ДРАМАТИЧНОГО ФІЛЬМУ, ТАК І ДЛЯ РЕКЛАМНОГО РОЛИКА.
КРОК ТРЕТІЙ: КЕРІВНИЦТВО ДЛЯ ДИКТОРА
Диктор біля мікрофона
Створюючи сценарій, ви повинні пам’ятати, що це не книга, яка вийде в друк і потрапить в руки захопленому читачеві. Попереду ще довга робота, яку вже будуть виконувати інші учасники – актори, диктори, і їм потрібно зрозуміти вашу ідею, не витрачаючи на це багато часу. Ви повинні створити зрозуміле керівництво для них за вимовою незнайомих слів, уточніть, що ви хочете отримати в результаті, який стиль оповіді повинен бути в тому чи іншому моменті тексту, який тембр голосу кращий і т.д. Пам’ятайте, що диктори та актори – не роботи, а живі люди з напруженим графіком роботи, полегшите їм завдання, надавши докладний опис свого проекту.
Три ключа створення сценарію
Щоб ваш сценарій вийшов затребуваним, цікавим, ви повинні визначитися з наступним:
Для якої аудиторії ви пишіть, що їй власне потрібно, чим вона дихає і живе, яку музику слухає, якою мовою спілкується, яких життєвих принципів в середньому дотримується? Будьте трохи психологом і дослідником. Спостерігайте, вивчайте і формуйте свою ідею під запити обраної вами аудиторії.
Який меседж ви хочете передати у своїй роботі? Яка головна суть? Виділіть її інтонаційно, подіями, музичним оформленням. Ви – творець, і ваша перевага творити так, щоб переконати читача, слухача, глядача повірити вашим словам.
Якої реакції ви очікуєте? Ви хочете, щоб люди задумалися над тлінністю буття? Дайте їм пофілософствувати, надайте незавершений фінал. Ви бажаєте розважити? Наповніть свій текст іскрометними жартами, живими діалогами. Маєте намір привернути увагу до якогось продукту? Захоплюйтеся, будьте креативні і пам’ятайте, що в цій справі не можна дотримуватися суворих шаблонів – політ фантазії визначить ваш успіх.
Будьте послідовні у своїй творчості, уважні до потреб публіки і шукайте оригінальні ідеї, способи їх втілення в слово. Опрацьовуйте кожну сцену, кожен кадр (ця процедура називається розкадровкою), прописуйте кожну дрібницю, важливу для реалізації вашої ідеї. А, якщо ви бажаєте знайти для свого проекту професійних сценаристів, дикторів, акторів, то ви знайдете найповніший каталог на сторінках нашого сайту. Бажаємо натхнення у творчості і успіхів в його реалізації!
Posted on: Вересень 11, 2019admin